רעיונות לסופ"ש מגזין החוויה הישראלית

אטרקציות בדרך לאילת

נוסעים ברכב לאילת? הדרך לא חייבת להיות כזאת משעממת ומונוטונית. למעשה, כביש הערבה אפילו מציע לא מעט אטרקציות מהנות. הנה כמה המלצות שיעשו את הדרך ללא פחות כיפית מהמטרה
מאת: ישראל טרוולר   |   17.10.2011

מצד חצבה

מפתיע לגלות כי על אף העובדה שמצד חצבה המרתק שוכן ממש על כביש הערבה, מעטים הם הנוסעים לאילת העוצרים בו למנוחה קלה ולשיטוט נינוח הגדוש בגילויים. במצד חצבה, שגם בימי קדם - בתקופת המקרא ובעת השלטון הרומי - שכן על אם הדרך, נחשפו שתי מצודות ושרידי מבנים מתקופות שונות, כולל מבנים נבטיים ובית מרחץ רומי. אפילו מקדש אדומי התגלה פה, ובקרביו עשרות כלי פולחן. לצד המצד נבע בעבר מעיין קטן, עין חצבה שמו. עץ שיזף קשיש ועב גזע ובאר חרבה מצויים לצדו, מעידים על המים שזרמו במקום בעבר. יש הסבורים כי גילו של העץ נאמד במאות רבות של שנים. לפני כמה שנים נטעה קק"ל במצד חצבה עצים רבים, וכיום ניתן לחסות בצילם למשך שעה ארוכה.
 

דרך השלום

דרך השלום היא דרך נופית העוברת בערבה לאורך הגבול בין מדינת ישראל לירדן. הדרך עוברת בנופים נפלאים לאורך מצוקי חוואר הלשון, דרך מצפורי נוף הצופים מזרחה לערבה ולהרי אדום, למאגרי מים גדולים, למטעי תמרים ולנופים חקלאיים. תוואי הדרך העובר במרכז נחל ערבה ממחיש את רוח השלום בין שני העמים. בהסכם השלום שנחתם בשנת 1994 התברר שחלק משדות המושבים חצבה ועידן נמצאים מעברו המזרחי של הנחל. כדי לא לעקור חקלאות ענפה קיבלו הירדנים שטחים חלופיים תמורת שטחי החקלאות שנשארו בידי ישראל והסכימו לאפשר לחקלאים הישראלים לעבד את האדמות שממזרח לנחל הערבה. כך שחקלאי המושבים עוברים מדי יום במעבר צופר אל החלקות שלהם שבשטח ירדן. אכן דרך שלום.
 

מצפור השלום

מצפור השלום שבערבה התיכונה הוא חלק בלתי נפרד מ"דרך השלום" - כביש נופי צר ומפותל החולף לצד נופים מדבריים סמוך לקו הגבול עם ירדן. המצפור עצמו הוא מעין מרפסת תצפית מוגבהת ומעוגלת, השוכנת בנקודה אסטרטגית במיוחד מבחינת הנוף הנשקף ממנה: נחל ערבה והרי אדום שבממלכת ירדן. לאחר שקוראים את שלטי ההסבר, מומלץ לרדת במדרגות לעבר משטחי החוואר רחבי הידיים הנושקים למצפור, וללכת לאיבוד (באופן מבוקר...) בין הבתרונות העצומים הללו. בסמוך למצפור השלום שוכן מאגר חצבה הגדול והיפה. מצפור השלום נמצא סמוך למושב עידן.
 

תחנת מו"פ יאיר

בבסיס הרעיון להקמת תחנת מו"פ (מחקר ופיתוח) עמד, בין השאר, הרעיון להפיץ ידע חקלאי. תחנת מו"פ יאיר בחצבה נועדה לשמש בעיקר לניסויים חקלאיים ולפיתוח בתחום מתפתח זה, בחבל ארץ שבו החקלאות נדמית כמשימה שהיא כמעט בלתי אפשרית. מפעם לפעם (בחגים ובמועדים מסוימים) פותחת התחנה את שעריה לסיורים עבור הקהל הרחב. הסיורים המרתקים בתחנת מו"פ יאיר כוללים ביקור בחממות ובמטעים לצד הסברים מרתקים על גידול פלפלים, עגבניות ושאר ירקות במי הערבה המליחים, הסברים על הדברה ביולוגית חדשנית, על אקלום של זנים חדשים, על חקלאות מים, חקלאות אורגנית ועוד. לעתים, ובתיאום מראש, ניתן להגיע בקבוצה של כמה משפחות שהתאגדו יחדיו, ולזכות בסיור במקום. מיועד לא רק לחובבי הז'אנר.
 

פארק ספיר

פארק ספיר הוא נווה מדבר בערבה התיכונה ומקום מצוין לעצירה מרעננת לחילוץ עצמות או לפיקניק נעים בדרך לאילת. המקום קרוי על שם פנחס ספיר, שכיהן כחבר כנסת ושר ופעל רבות למען פיתוח הנגב. במקום הלא צפוי הזה יש אגם מים שמסביבו דשא, צמחי סוף, עצי תמר, פינות ישיבה עטופות בשיחי בוגנוויליה, ברווזים ששטים במים ואפילו עצי באובב שהובאו לכאן מהגן הבוטני של עין גדי. פארק ספיר, שהרי אדום מעניקים לו תפאורה נפלאה, מציע גם גן פסלים סביבתיים של האמן האוסטרלי אנדרו רוג'רס, ואפשר לראות בו את "פעמון הידידות", מתנת ממלכת תאילנד. גולת הכותרת כמובן היא האגם המכונה גם "העמק הנעלם", שמקורו במי תהום גבוהים שעלו בעת בניית היישוב ספיר והפכו בעזרתה האדיבה של קק"ל לאגם לרווחת תושבי הסביבה והמטיילים. אגב, הרחצה באגם אסורה, והמים מליחים ואינם ראויים לשתייה.
 

חוות האנטילופות

הנה דוגמה לחלום של איש אוהב טבע, שקרם עור וגידים והפך למציאות. כאן, בסמוך ליישוב צופר שבערבה, הקים יוסי בן את מתחם האנטילופות, מתחם שבו מתגוררות כ-200 אנטילופות ממינים שונים. וכך, ניתן לשייט במכונית הפרטית שלכם ברחבי החווה הענקית, המשתרעת על פני מאות דונמים, ולהרגיש כמעט כמו בספארי באפריקה. לצד האנטילופות יופיעו פה ושם איילים ויעלים, וגם בעלי חיים פחות אקזוטיים כמו עזים וכבשים למשל. עוד בחוות האנטילופות: "תיבת נוח" - מבנה גדול דמוי ספינה מעץ, השוכן לו בלב החולות, ובו תצוגות של בעלי חיים נוספים, מצבי ענק דרך סרטני מים ועד ציפורי שיר. חגיגה אמיתית לחובבי בעלי חיים. מתחם חוות האנטילופות כולל גם רחבת קמפינג גדולה ומאובזרת.
 

קיבוץ לוטן

קיבוץ לוטן נמצא כעשרה קילומטרים מצפון ליטבתה, מול הרי אדום ולמרגלות רכסי הצוקים של הנגב הדרומי. זהו קיבוץ רפורמי בעל תפיסה ירוקה ופועל בו מרכז לאקולוגיה יצירתית, שעורך סדנאות אקולוגיה ובנייה באדמה, סדנאות מיחזור, גינון אורגני ועוד. הקיבוץ שוכן בלב הערבה הדרומית, אזור עשיר בצמחייה ובמקורות מים, לכן במהלך הנדידה חונים בו מינים רבים של בעלי כנף. הקיבוץ הפך זה מכבר למרכז צפרות בעל שם עולמי, והוא מספק שירותי הדרכת צפרות ברמה גבוהה מאוד.
 

חי בר יטבתה

בדרך לאילת או מאילת כדאי מאוד לקפוץ לביקור בשמורת החי בר ביטבתה. מטרת השמורה היא להקים גרעיני רבייה של בעלי חיים שנזכרו במקרא ולהשיבם לטבע, ולשמר בעלי חיים מדבריים אחרים שנמצאים בסכנת הכחדה. בכל שעה עגולה יוצא סיור מודרך בכלי רכב פרטיים, כשיש להישאר ברכב במשך כל הסיור. שמורת חי בר יטבתה מחולקת לכמה חלקים: בשטח פתוח אפשר לצפות באוכלי עשב כמו פראים, ערודים, ראמים לבנים ודישונים וגם ביענים שבעבר חיו פה בטבע. במכלאות של מרכז הטורפים אפשר לצפות בבעלי חיים כמו שועל, זאב, פנק, נמר, קרקל ועוד. בחדר חושך מרתק שבו שוררים במהלך היום תנאים של לילה, המבקרים יכולים לצפות בפעילות של בעלי חיים ליליים כמו פסמונים, גרבילים, עטלפי פירות, תנשמות ועוד.
 

פארק תמנע

פארק תמנע ממוקם צפונית לאילת ומשלב נוף מדברי ועתיקות לצד פעילויות מגוונות לכל המשפחה. הפארק רחב הידיים מוקף במצוקים תלולים ומציע מיצגים חווייתיים הממחישים את סיפורי המיתולוגיה המצרית. בנוסף מהווה פארק תמנע חלון לאוצרות הטבע שנגלו במדבר, כגון שרידי עתיקות ותרבויות שונות, כמו הפטרייה, עמודי שלמה, מקדש האלה חתח'ור, מכרות נחושת עתיקים, ציורי סלע ואגם הנחושת. עוד בפארק תמנע שפע של אטרקציות כמו מיצג מולטימדיה, אגם מלכותי, מילוי בקבוקים בחול צבעוני, שיט בסירות פדאלים, אוהל מועד, סיורי לילה ושקיעה קסומים, מסלולי טיולי ואופני הרים ועוד.
 

ערבת עברונה ודקלי הדום

דקלי הדום היא שמורה בתוך שמורה. השמורה הגדולה, העוטפת אותה, היא ערבת עברונה, השוכנת בערבה הדרומית, לא רחוק ממעבר הגבול "ערבה". באופן זה, הנקודה המעניינת ביותר במרחב זה, המשתרע על פני כ-40 קמ"ר, היא שמורת דקלי הדום. מדובר במקבץ עוצר נשימה של דקלי דום מצרי, ממשפחת הדקליים. בישראל זהו עץ נדיר, וזו אחת הנקודות הצפוניות ביותר בעולם שבו הוא גדל. יש לו גזע מסועף ומראה מיוחד במינו. "דקלי הדום" היא שמורה זעירה יחסית - בסך הכל 30 דונם, אך בערבת עברונה כולה תמצאו נופי סוואנה עם עצי שיטה ועדרי צבאים (שנוטים להסתתר מעיני המבקרים), בריכות מלח ותצפיות אל עבר הרי אדום במזרח. מומלץ לבקר כאן בימי הסתיו, החורף והאביב, וכן בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות בין הערביים.
הגעה: שמורת דקלי הדום נמצאת כמה עשרות מטרים דרומית-מערבית למעבר גבול ערבה (על-שם יצחק רבין). ניתן להגיע מכביש מספר 109.
אהבת את הכתבה? שתף את חבריך ברשתות החברתיות
        
רעיונות לסופ"ש החוויה הישראלית
לכבוד פריחתן של מיליוני הכלניות במרבדים מדהימים וססגוניים, יערך זו השנה העשירית חג הפריחה המסורתי "דרום אדום" למשך 4 סופי שבוע 29.1-21.2.2015... פסטיבל
תצוגה מרהיבה של כ- 50 טרקטורים וכלים חקלאיים עתיקים שנאספו בארץ, שוקמו ושפוצו - יוצגו לקהל הרחב, לצד כלים חקלאים של ימינו. פסטיבל הטרקטור הראשון של קק
סיורים מרתקים עם נגיעות של יין גבינות ושמן זית בסוף השבוע 5-6/12/14 חקלאות עתיקה בהר הנגב
אתרי עמק יזרעאל נדלקים לקראת חג החנוכה, ומציעים עשרות פעילויות לכל המשפחה במהלך ימי החג. חנוכה 2014 בעמקים
ימים של חגיגת תיירות ענקית במקומות בהם התרחשו סיפורי החנוכה בחבל בנימין ובחבל מודיעין. בפסטיבל תוכלו ליהנות מהצגות סיפורי חנוכה, תחפושות... פסטיבל המכבים 2014
פסטיבל טעם כנרת חוגג עשור יחד עם חגיגות 20 השנה לחתימת הסכם השלום בין ישראל לירדן. אתם מוזמנים ליהנות מעשרות פעילויות סביב נושא השלום... פסטיבל טעם כנרת 2014

מלונות 5 כוכבים דה לקס באילת

מלונות 5 כוכבים באילת

מלונות 4 כוכבים באילת

מלונות 3 כוכבים באילת

חדרי אירוח בקיבוצים באילת

אכסניות וביה"ס שדה באילת

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר