סיור ביפו העתיקה מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 6 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות
בקצרה...
יפו העתיקה, העיר בעלת ההיסטוריה הארוכה והמרשימה, שבשמה נזכרים שמות כמו יונה הנביא ונפוליאון, מציעה שפע של אתרים שהסיור ביניהם יוצר יום טיול מרתק. הסיור עובר בין כמה מהאתרים הבולטים שחושפים את הפנים המגוונות שלה - אתרי ארכיאולוגיה, תצפיות, כנסייה, גלריות אמנים, שוק תוסס ועוד.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול עירוני   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
בבית הסראייה הישן (בית ממשל עות'מאני), המציג לראווה ארכיטקטורה מרתקת כמו גם סיפורים היסטוריים רבים מאז המאה ה-18 (התקופה שבו נבנה), הוקם בשנות השבעים של המאה שעברה מוזיאון ארכיאולוגי - מוזיאון יפו לעתיקות. המוזיאון מאכלס עדויות רבות ומרהיבות למגוון הרחב של עמים, כובשים ומבקרים שחלפו ביפו באלפי השנים האחרונות. בין השאר, ניתן למצוא כאן אבנים משער העיר בתקופה המצרית, כתובות עתיקות, כלי בית ועבודה, צלמיות, נרות שמן ועוד. חלק מהממצאים אף קשורים לעובדה כי יפו שימשה במשך דורות רבים שער כניסה לארץ הקודש, גם מבחינה מסחרית. מוזיאון יפו לעתיקות נמצא ברחוב מפרץ שלמה 10 במתחם יפו העתיקה.
 
הצג פרטים נוספים
2
כנסיית פטרוס הקדוש היא כנסייה פרנציסקנית השוכנת בכיכר קדומים בפינה הצפון-מערבית של יפו העתיקה. לפי המסורת הרוסית-פרבוסלבית במקום זה ניצב בית שמעון הבורסקאי, שבו התארח פטרוס כששהה ביפו. הכנסייה על שם פטרוס הקדוש והמנזר הצמוד לה הוקמו על שרידי מצודה צלבנית עתיקה. הכנסייה המפוארת והגדולה בנויה בסגנון הבארוק והוקמה בשנת 1888. באגף הכנסייה שוכן מגדל צלבני עגול, ובחצר ניצב פסלו של לואי התשיעי מלך צרפת. התקרה המעוגלת של כנסיית פטרוס הקדוש נישאת על עמודים מסיביים. קירותיה מצופים בשיש וקבועים בהם חלונות עשויים זכוכית צבעונית שיוצרה במינכן ודוכן הדרשות שבה מעוטר בגילופי עץ יפים מעולם הצומח.
הצג פרטים נוספים
3
במרכז יפו העתיקה, במקום שבו פעלה העיר משחר ימיה, שוכנת כיכר קדומים הציורית, הנושקת לאתרים רבים באזור. כאן נחשפו במהלך חפירות ממצאים ארכיאולוגיים רבים מתקופות שונות. בחפירות, שבוצעו מיד לאחר קום המדינה, נמצאו בתי מגורים ששימשו את החשמונאים, כלי חרס פלישתים ועוד. שקע רחב ידיים במרכז כיכר קדומים, ששימש חלק מאתר החפירות, מרמז על הממצאים הייחודיים ויוצר הד ייחודי ומעוצב להפליא לעברה של העיר. זהו גם אזור המביא אליו תיירים ומבקרים רבים, בזכות הנוף האורבני המאפיין של האזור: סמטאות צרות, גן ירוק ורחב ידיים, וגם כמה מסעדות, בתי קפה, דוכני מזכרות וגלריות חביבות. בימי הקיץ נערכים בכיכר קדומים אירועים שונים המהווים מוקד משיכה עבור שוחרי תרבות רבים.
4

מרכז המבקרים ביפו העתיקה, "תמונות יפואיות", הוא מוזיאון תת-קרקעי שנמצא בכיכר קדומים ונפתח לאחרונה בגלגול חדש לאחר שיפוצים. כאן, במרחב צנוע אמנם, אבל מושקע וחדשני, מוצגים גילויים ארכיאולוגיים שנחשפו פה במהלך החפירות שהחלו בשנות החמישים של המאה שעברה. רוב השרידים במרכז המבקרים ביפו העתיקה הם מהתקופה ההלניסטית והרומית, אך גם מתקופות קדומות ומאוחרות יותר. הם מייצגים את התרבויות, הסחורות, הצבאות ועולי הרגל שעברו בעיר במשך אלפי השנים והשאירו בה את חותמם. 
הכניסה למרכז המבקרים ביפו מעניינת במיוחד בזכות העיצוב המיוחד שלו – קיר אחד שלו מכוסה לכל אורכו בציור של ים עם ציר זמן שמתאר את ההיסטוריה של יפו, ואיורי ספינות מסוגים שונים בהתאם לתקופה המתוארת. התחושה שנוצרת היא של עיר נמל. בקיר השני ניתן לראות ציורים של יפו מ-1661 ועד המאה ה-19. אחרי סרטון קצר המגולל את אגדת סלע אנדרומדה נפתחת דלת ומתגלה, להפתעת המבקרים, מבנה הלניסטי בן אלפיים שנה ובו תצוגות של כלי אבן, כלי זכוכית ועוד. שם מוצג מיצג וידאו נוסף, שהפעם מגולל את סיפורה של העיר. הסיור במרכז המבקרים ביפו נעשה בליווי מודרך ואורכו 45 דקות. הכניסה בתשלום, בהזמנה מראש או על בסיס מקום פנוי. מרכז המבקרים נגיש לנכים.

 

הצג פרטים נוספים
5
המתחם של בן ציון דוד בכיכר קדומים ביפו העתיקה מוקדש כולו לתרבות תימן ולמלאכת הצורפות, שנחשבה למלאכה המכובדת ביותר שבה עסקו הגברים היהודים בתימן. בן ציון דוד, דור שמיני לצורפים שעוסק במלאכה הזאת מעל 30 שנה, נמנה עם אומני הצורפות התימנית המובילים בעולם. המתחם שהקים כולל מוצגים כמו כלי עבודה עתיקים, סדנת עבודה וגלריה לתכשיטים ויודאיקה. אורחי המקום מוזמנים ללמוד על חומרי הגלם ששימשו בתימן, על הכלים העתיקים שהעולים הביאו עמם לארץ ועל שזירת החוטים והדרך שבה הם הופכים לתכשיט. במקום יש גם פינות ישיבה נעימות שבהן אפשר לשבת לשתות כוס קפה או תה ולהתכבד בתמרים.
הצג פרטים נוספים
6
כשעולים בגרם המדרגות שמוביל מרציף העלייה השנייה בנמל יפו לסמטאות יפו העתיקה, אי אפשר שלא להיתקל בגלריית האמנים המפתיעה של סמי לדר ועדי פרחיה, הנקראת בשם החמוד עדינה פלסטלינה. כאן, בסטודיו צנוע בממדיו, תוכלו להתרשם מחפצי יודאיקה ותכשיטים יפהפיים, צבעוניים ומעוררי חיוך, שנוצרו בטכניקת ייצור מורכבת ועתיקת יומין שנקראת "מילפיורי" ("אלף פרחים" באיטלקית). בניגוד לשם, חומר הגלם הוא לא פלסטלינה אלא פימו, ובסרטון קצר תוכלו להתרשם בתהליך היצירה המרתק. וזה לא הכל. אחת ההפתעות הגדולות שעדינה פלסטלינה אוצרת בחובה הוא חדר מסתורי בן יותר מאלף שנה, שנחשף לגמרי באקראי, כשהבניין ההיסטורי היה בשיפוצים. בחלל שנחשף אפשר להתרשם מפריטים ארכיאולוגיים שנמצאו במקום שמצויים בתצוגה קטנטנה אך מרהיבה בחלל עגול עם רצפה שקופה שמתחת לה פזורים שברי חרסים. הכניסה ללא תשלום.
הצג פרטים נוספים
7
לפני כחמישים שנה, ביקור באזור זה של יפו העתיקה היה עשוי להיות שונה באופן מפתיע מזה של היום. הסיבה: עבודות פיתוח, שחזור ושיקום מסיביות שנערכו בשנות השישים תחת ניצוחה של החברה לפיתוח יפו העתיקה. בין השאר, כיכרות נבנו בשטחים פתוחים, רחובות רוצפו באריחים דקורטיביים, גינות נוי טופחו, ובעיקר - האזור הפך לרובע אמנים ייחודי. ככזה, מצויות בו גלריות אמנות וסדנאות רבות, חלקן מתמחות בפריטי יודאיקה. גם תיאטרון הסמטה פועל כאן. הרובע, ששמות הרחובות בו נקבעו בהתאם ל-12 המזלות, גדוש באווירה ייחודית, כזו שמשמרת היטב את תפארת העבר אך גם מביאה עמה רוח רעננה.
8
הנה דוגמה למבנה הטומן בחובו אגדות ומסורות ססגוניות למדי. בלב יפו העתיקה שוכן בית שמעון הבורסקאי. אותו בורסקאי (בורסקאי משמעו מעבד עורות) ידוע גם כאיש שאירח את פטרוס הקדוש, הנחשב אחד מהשליחים שהפיצו את תורתו של ישו. לפי אחת המסורות, על גגו של מבנה זה הוא החזיר לחיים נערה בשם טביתא. צליינים רבים מרחבי העולם פוקדים מזה דורות את המקום, הנחשב קדוש בעיני הקתולים. לצדו מצויים שרידים של מגדלור באמצע המאה ה-19, שעליהם הקימו הבריטים מגדלור חדש בתקופת המנדט. כיום נמצא בית האבן היפה, שקשת גבוהה עוטפת את דלת הכניסה שלו, תחת השגחתה של משפחה ארמנית. הבית שוכן בסמטת שמעון הבורסקאי 8.
9

מוזיאון אילנה גור ביפו העתיקה שוכן במבנה עתיק בן ארבע קומות שראשיתו במאה ה-18. בית אבן יפהפה זה עבר גלגולים ותהפוכות רבות. הבית נחנך בשנת 1740 ופעל כחאן היהודי הראשון של יפו שאותו פקדו עולי רגל יהודים מטורקיה במהלך מסעם לירושלים. בשנת 1799 נפוליאון וחייליו שהגיעו ליפו כבשו, בין היתר, את המבנה הזה. המוזיאון, ששוחזר על פי קווי המתאר המקוריים של המבנה העתיק שייך כיום לאמנית המפורסמת אילנה גור, ומתפקד גם כביתה הפרטי. המוזיאון מציג את אוסף האמנות הנדיר והאקלקטי של גור, שהיא גם אוצרת המוזיאון. אוסף האמנות הפרטי והמגוון כולל את עבודותיה המרהיבות של גור בשילוב עבודות של אמנים ידועים ממדינות רבות ובעלי רקע שונה, כמו פרנק גרי, ג'קומטי, קדישמן, אגם תומרקין ועוד. עוד במוזיאון אילנה גור עבודות שנעשו על ידי אמנים צעירים עכשוויים בתחילת דרכם. 

בקומת הכניסה ניתן להתרשם מקולקציית רהיטים חדשה שיצרה גור, ובכל פינה בבית ניתן לאתר פריטים שימושיים, כמו מתלים, כיסאות מעוצבים וגופי תאורה שנעשו בעיצובה של האמנית. בקומת הגלריה העליונה יש ספרייה אלגנטית שנועדה להנציח את זכר סבה של גור, ד"ר יוסף ספיר. עוד במקום חדר אפריקאי, המציג כלים אפריקניים אותנטיים וחדר נוצרי שמציג צלבים סמלים ואיקונות נוצריות שונות. בין החדרים הללו נמצא גם חדר מטבח אמיתי, שעל קירותיו תלויים סירי ענק וכלים שונים, שנקנו בשוק הפשפשים ובמקומות שונים בעולם, ומוצגים כעבודות אמנות לכל דבר. בקצה המבנה יש גן פסלים המספק מבט פנורמי מרהיב לקו החוף, אך מכל חלון במבנה ניתן להשקיף על הנוף הקסום של נמל יפו העתיק ומגדל המים על רקע הים התיכון, מסגדים, כנסיות ושלל מבנים היסטוריים הסמוכים לשכונות החדשות. בקומת הקרקע של המוזיאון ממוקמת חנות המתנות המציגה תכשיטים ויצירות נוספות של אילנה גור למכירה. 

הצג פרטים נוספים
10
גן הפסגה שוכן בראש התל הארכיאולוגי של יפו העתיקה, והוא אחת התצפיות המפורסמות ביותר והוותיקות ביותר ביפו. הגבעה הירוקה צופה לתל אביב והים ומציעה לתיירים אטרקציות כמו הפסל המפורסם של הגן, "פסל האמונה", שנראה כמו שער שמציג תבליטים של שלוש סצנות מקראיות – חלום יעקב, עקידת יצחק והפלת חומת יריחו. במקום נמצא גם "גשר המשאלות" שהמבקרים בו מוזמנים לאחוז במזל האסטרולוגי שלהם, להביט אל הים ולבקש משאלה. אם לא יועיל, לפחות הרווחתם תצפית יפה. למרגלות התל נמצאים שרידים מהתל הארכיאולוגי מלפני יותר משלושת-אלפים שנה. באמפיתיאטרון שנמצא כאן נערכים במוצאי שבת של חודש אוגוסט "לילות יפו", מסורת ארוכה של הופעות מוזיקליות פתוחות לציבור.
11
יפת, בנו של נוח המקראי, הוא זה שבזכותו קיבל רחוב ראשי זה ביפו את שמו. וכיאה לרחוב כה מרכזי, המקשר את כיכר השעון המפורסמת לעיר בת ים, מעוטרים גדותיו בכמה מן האתרים והאטרקציות המעניינים באזור. כיכר השעון עצמה, שזכתה בשנים האחרונות לשיפוץ מקיף ובמרכזה מגדל השעון, שהפך לאחד מסמלי יפו, מאפיית אבולעפיה המיתולוגית שתמיד מתגודדים בפתחה קונים רבים, שוק הפשפשים הסמוך, וכמה מבני דת וציבור היסטוריים, כגון הסניף הראשון של בנק אנגלו-פלשתינה, שנבנה בתחילת המאה העשרים. כמו כן, פועלים ברחוב יפת בתי אוכל קטנים ונחמדים. הרחוב מאפשר גישה נוחה, ברגל וברכב, לנמל יפו הציורי, ללב העיר העתיקה, לרובע האמנים, לגן הפסגה היפה ועוד.
12

שוק הפשפשים ביפו הוא מוקד משיכה למבקרים ותיירים ולחובבי מציאות וחפצים מיד שנייה ונמכרים בו חפצים שונים, בגדים ופריטי ריהוט, חדשים ומשומשים. השוק הומה אדם תמיד, וטיול בשוק הוא חלק בלתי נפרד מסיור נוסטלגי בסמטאות יפו. השוק פועל במקום מהמאה ה-19, תקופה שבה פרחו חיי מסחר מקומיים ויפו שימשה עיר נמל ומרכז לעולי רגל. בשנים האחרונות נערכו במקום עבודות שיקום, ובמתחם השוק הוקם "מרכז עמיעד" המשמש מרכז לתערוכות, ירידים ומופעים. במקביל נפתחו במתחם גלריות וחדרי סטודיו של אמנים ושפע של מסעדות, בתי קפה וברים שהופכים את המקום למרכז בילויים הומה בכל ימות השנה. במהלך חודשי הקיץ בימי חמישי נערך במקום "הפשפשוק" – שוק לילי המשלב בתוכו חוויית קניות, מופעי תיאטרון רחוב, הופעות מוזיקליות, תערוכות וסיורים ליליים מרתקים. השוק סגור בימי שבת.

הצג פרטים נוספים
תל אביב מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים דה לקס בתל אביב

מלונות 5 כוכבים בתל אביב

מלונות 4 כוכבים בתל אביב

מלונות 3 כוכבים בתל אביב

מלונות בוטיק בתל אביב

אכסניות וביה"ס שדה בתל אביב

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר