שמורת האירוסים ונחל פולג מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3-2 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 3   |   מפת סימון שבילים מספר: 7
בקצרה...
מה יש באירוסים שגורם להמונים לעקוב אחר פריחתם מקרוב? שמורת האירוסים בנתניה מספקת תשובה טובה בימי האביב. בשאר ימות השנה מדובר במסלול קליל ויפה, המשלב גם את שפך נחל פולג הציורי.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול פריחה   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה לשמורה
עולים במחלף פולג שבכביש החוף (כביש 1), פונים מערבה על שדרות בן גוריון ומחפשים מצד שמאל אנטנה גבוהה. עושים פניית פרסה מעט אחריה ומחנים בחניון השמורה.
2
שמורת אירוס הארגמן
ים של שבילים משתרגים לצד ובתוך שמורת האירוסים היפה בנתניה, ששמה הרשמי הוא "שמורת אירוס ארגמן". יש פה גם כלניות וצבעונים וסביונים, אבל כשאירוס ארגמן נותן את השואו שלו, כולם מתגמדים. כך או אחרת, מסתבר שעד לפני דורות ספורים, חלקים נרחבים מרכס הכורכר שנמתח באזור נתניה היה גדוש באירוסים בעונה. אבל פריחות לחוד ופיתוח לחוד. טוב שיש עדיין שמורות טבע פה ושם, כדי להזכיר לנו כיצד נראו נופי העבר (הלא רחוק). לא בטוח שתוכלו להבחין בהם בשעות היום, אך השמורה הקטנה הזו מאכלסת גם שועלים, ארנבות ונברנים.

אירוס הארגמן הוא מין הגדל רק בישראל (מה שקרוי "מין אנדמי"), ותפוצתו משתרעת מאזור זיכרון יעקב ועד אשדוד. הוא זכה לשמו בזכות צבעו הכהה, הנוטה לעתים אף לשחור.
כאמור, השמורה עצמה אינה גדולה, אך ניתן לבלות בה שעה ארוכה, בזכות היותה נעימה לטיול. יש בה גם שלטי הסבר מאירי עיניים על האירוסים, וגם מתקני שעשועים המיועדים לילדים, אזורי פיקניק ועוד.
בעונת הפריחה, חלק משבילי הטיול כאן מגודרים על ידי חבלים, וזאת כדי למנוע רמיסה של האירוסים בשל ירידה לא מבוקרת לשטח. מכאן מומלץ להמשיך אל האזור שבו נשפך נחל פולג אל הים. אפשר ללכת ברגל (שביל המסומן באדום היוצא מצדה המערבי של שמורת האירוסים לכיוון דרום).

אפשרות אחרת היא לחזור לרכב, לנסוע דרומה בכביש החוף ולחנות בחניון של מכון וינגייט. אם בחרתם באפשרות השנייה, חפשו בצדו הצפוני של מגרש החנייה שביל המסומן בכחול. הוא יוביל אתכם מערבה, אל לבה של שמורת פולג.

גם כאן יש מרבדים של אירוסים (בעונה). וגם כאן, בימים שאינם "העונה" כיף לטייל, כל עוד לא חם מדי. בעיקר בגלל הגבעות והדיונות שיקיפו אתכם מכל עבר. פה לא תוכלו ללכת לאיבוד גם אם תרצו, כי את הים רואים כמעט מכל מקום, וגם את מכון וינגייט עצמו. פשוט תנו לרגליים להוביל, ולשוטט בין המקבצים הגדולים של השיטה המכחילה. מדובר אמנם בצמח מרשים, במיוחד בעת שהוא פורח בצהוב בימי האביב, אך זהו למעשה מין פולש שהובא לארץ בתחילת המאה העשרים. ככזה, הוא נוטה לדחוק את רגליהם ושורשיהם של צמחים מקומיים רבים ולהשתלט על שטח המחיה שלהם.

כך או אחרת, מומלץ להגיע לתצפית נוף על הרכס הגבוה שמול הים (באמצעות שביל המסומן באדום), וגם לטייל לאורך נחל פולג, לא הרחק מהמקום שבו הוא נשפך אל הים. שימו לב: למרות שגדות הנחל יפים למראה, מימיו אינם טובים. שכשוך או טבילה הם בהחלט לא אופציה. מי שממש חייב לטבול, במיוחד בקיץ, ימצא את מבוקשו בחוף "ספידו פולג", הנמצא במערב - עניין של כמה דקות הליכה.

מכאן אפשר לחזור אל הרכב ולסיים את הטיול. מי שרוצה לחקור עוד את נחל פולג, יעלה על הגשר החוצה את כביש החוף מאזור וינגייט, יגיע לצד המזרחי של הכביש וייכנס לשמורת שער פולג. עוד דקה או שתיים ופוגשים שביל מסומן בשחור שיוליך אתכם סביב השמורה ויפגיש אתכם עם חלקים אחרים של הנחל. בסמוך נמצא האגם המלאכותי של פארק יקום הצמוד. בקיצור, לא תשבעו מהמראות הפסטורליים, החבויים ממש מתחת לאף של מי שטסים להם על כביש החוף.

 

מישור החוף והשרון מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 9-6 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 7-5 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים במישור החוף והשרון

מלונות 4 כוכבים במישור החוף והשרון

מלונות בוטיק במישור החוף והשרון

דירות במישור החוף והשרון

חדרי אירוח בקיבוצים במישור החוף והשרון

תחת כיפת השמיים במישור החוף והשרון

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר